Ученi нарешті довели, що абсолютно безпечних доз спиртного не буває, алкоголь руйнує ДНК людини.
Науковцi нарештi дiзналися, що найшкiдливiше у горiлцi. Виявляється, це не сумнозвiснi сивушнi масла, навiть не етанол, а оцтовий альдегiд (ацетальдегiд) — продукт розщеплення етилового спирту.
Саме вiн спричиняє незворотне руйнування ДНК — носiя генетичної інформації, провокує дефекти розвитку у ненароджених дiтей. Правда, британськi ученi дослiджували ефект впливу алкоголю на лабораторних мишах. Але стверджують, що механiзм дiї спiльний для усiх вищих органiзмiв: це призводить до їх виродження.
— Ацетальдегiд — один з найбiльш токсичних продуктiв, на котрi розпадається алкоголь у кровi, — пояснив Ярослав Рожковський, професор, завiдувач кафедри фармакогнезiї Одеського державного медунiверситету. — Це страшна отрута, хiмiчна формула якої дуже подiбна до формули формальдегiду. Коли ацетальдегiд накопичується у кровi, з’являються почервонiння шкiри та симптоми iнтоксикацiї — першi ознаки того, що отруйного впливу зазнають центральна нервова система та печiнка.
— I органiзм нiяк не може нейтралiзувати цю отруту?
— Хiба частково. В органiзмi людини є фермент ацетальдегiддегiдрогеназа. Що вища активнiсть цього ферменту, то швидше вiдбувається переробка токсичних продуктiв у нетоксичнi та виведення їх з органiзму. Багато що залежить i вiд активностi алкогольдегiдрогенази — ферменту, котрий регулює розпад алкоголю в органiзмi. При високiй активностi цього ферменту людина може довго не п’янiти (що, однак, не зменшує шкоди для органiзму, бо алкоголь не перетворюється на джерельну воду).
— Тож думка про те, що помiрне пиття здоров’ю дорослих людей не шкодить, а, навпаки, допомагає — хибна?
— Регулярне споживання навiть малих доз алкоголю провокує дисбаланс в органiзмi, — каже Олексiй Артемчук, нарколог, кандидат медичних наук, науковий спiвробiтник Iнституту неврологiї, психiатрiї i наркологiї АМН України. — Згаданий вище ацетальдегiд здатний гальмувати репарацiю ДНК, себто здатнiсть клiтин виправляти порушення. Алкоголь вносить жахливi "поправки” в розвиток ембрiона. У зовнiшностi й поведiнцi дитини, що народжена вiд батькiв-п’яниць, завжди помiтнi вiдхилення вiд норми. Здавен (коли про ДНК i гени ще нiхто не знав) люди помiтили, що п’яне зачаття призводить до дефектiв розвитку дитини.
— А натуральнi вина, напевно, безпечнiшi за горiлку?
— Навiть 50 грамiв виноградного вина на день (якщо споживати регулярно) загрожує алкоголiзмом. Бо етиловий спирт i у винi мiститься. А про горiлку i говорити годi. Доведено, що 15 — 30 грамiв випитої горiлки зменшують ефективнiсть роботи мозку на 12 — 26% на майже двi доби пiсля споживання. А пiсля споживання 80 грамiв горiлки продуктивнiсть працi знижується на 17%. Випили 25 — 40 грамiв спиртного? Вищi функцiї мозку зможуть поновитися лише на 12 — 20-й день.